WIARA NA TRUDNE CZASY DZIEŃ XXVII
Warszawa
27.01.2023
78 lat temu, 27 stycznia 1945 roku żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. W trakcie prac nad scenariuszem odwiedzę KL Auschwitz w poszukiwaniu informacji na temat życia religijnego w obozie. Będę szukać odpowiedzi na pytanie jak ogrom zła, okrucieństwa wpływał na wiarę więźniów.
Byłam trzykrotnie w tym miejscu. Pierwszy raz pojechałam ok 2000 roku w roli tłumacza razem z jednym starszym Włochem, który przed śmiercią chciał pożegnać swojego najlepszego przyjaciela, włoskiego żydowskiego chłopca.
Dwa razy byłam w grupą wolontariuszy, którzy co roku przyjeżdżają do KL Auschwitz aby pracować przy różnych pracach porządkowych. Powstał z tych wyjazdów bardzo ciekawy materiał filmowy, który czeka na swoją kolej aby go zmontować.
"Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego, przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego.
Wojska radzieckie otrzymały bliższe informacje o Auschwitz dopiero po wyzwoleniu Krakowa i w związku z tym nie były w stanie dotrzeć do bram KL Auschwitz przed 27 stycznia 1945 r.
W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. Około 500 więźniów żołnierze radzieccy wyzwolili przed 27 stycznia, i wkrótce potem w podobozach KL Auschwitz: w Starej Kuźni, w Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie,
W bezpośrednich walkach o wyzwolenie oświęcimskiego obozu macierzystego, obozu w Birkenau i obozu w Monowitz oraz miasta Oświęcim i okolicy, poległo ponad 230 żołnierzy radzieckich, wśród nich dowódca 472 pułku, pułkownik Siemen Lwowicz Biesprozwannyj. W większości spoczywają oni na cmentarzu miejskim w Oświęcimiu.
W obozie macierzystym i w Birkenau żołnierze radzieccy znaleźli około 600 zwłok więźniów, zastrzelonych przez esesmanów w trakcie wycofywania się z Auschwitz, oraz zmarłych z wycieńczenia."
cyt. https://www.auschwitz.org/historia/wyzwolenie/wyzwolenie/
Bardzo interesujący blog
OdpowiedzUsuńDziękuję. Proszę też pamiętać, że blog powstał i powstaje razem ze scenariuszem dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu stypendialnego.
Usuń