WIARA NA TRUDNE CZASY DZIEŃ XLXVI

Warszawa

24.02.2023


                                                               WSPOMNIENIA

                                                                    


                                                              Foto: archiwum własne


1.  Jerzy Zenon Kowalski ps. "Wierusz"

Cyt.: "Te komplety [trwały] dwa lata i zdążyliśmy zdać maturę przed samym Powstaniem. „Panie profesorze! Czy nie może wcześniej być tej matury? Front wschodni się zbliża. Coś będzie, więc…” Zdaliśmy ją z jedenastu przedmiotów: religia, polski, niemiecki, historia, matematyka, fizyka, chemia, biologia, propedeutyka filozofii, rysunki techniczne.


Wszystko było pisemne. Już teraz nie pamiętam. Na pewno matematyka i polski były pisemne. Z religii [pisaliśmy] wypracowanie. Trzeba było napisać „o zewnętrznych czynnikach kształtujących osobowość człowieka” albo „wewnętrznych czynnikach kształtujących osobowość człowieka”. To ja napisałem o tych wewnętrznych, że rozum, uczucia i wola. Taką rozprawę i na tej podstawie dostałem [zaliczenie] z religii. Polski – było łatwe wypracowanie, trzy tematy do wyboru, dwa z literatury, jeden wolny. To ja z literatury, już nie pamiętam co, ale napisałem. […]"

Żródło:  https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/jerzy-zenon-kowalski,2428.html 


2.  Apolonia Tatarska ps. "Pola"

Cyt.: " Niech sobie ludzie mówią co chcą, że religia to, że religia tamto. Uważam, że dziecko od małego powinno chodzić do kościoła, powinno. Później niech sobie zrobi, co chce, ale to w nim zostanie: uczciwość, rzetelność, pobożność – nabierze dobrych cech. W późniejszym wieku też różnie bywa z ludźmi, ale to chyba jednak gdzieś zostaje."

Źródłohttps://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/apolonia-talarska,1814.html


3.  Andrzej Murzynowski ps. "Błysk"

Cyt.: " Nie można przecież zapomnieć, że człowiek to jest człowiek! I tak sobie myślę, że nasza religia katolicka jest bardzo słuszna, że uczucia uzasadnionego gniewu mogą usprawiedliwić wiele działań , ale jednocześnie pewne granice w stosunku do człowieka, jako jednostki, trzeba zawsze zachować."

Źródło:https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/andrzej-murzynowski,994.html

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WIARA NA TRUDNE CZASY DZIEŃ CXCV

WIARA NA TRUDNE CZASY DZIEŃ CCIV

WIARA NA TRUDNE CZASY DZIEŃ CXCVIII