WIARA NA TRUDNE CZASY DZIEŃ CLXVII

Warszawa

16.06.2023

                                                                                      KS. TADEUSZ ŁAKOMIEC                                                          

                                                                               Foto: Archiwum Radia Warszawa


Dziś, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, zmarł ks. Tadeusz Łakomiec, założyciel i pierwszy dyrektor Radia Warszawa. Ksiądz Kanonik Tadeusz Łakomiec odszedł po długiej chorobie w wieku 82 lat, w Domu Księży Emerytów w Otwocku.


Cytat: "Ksiądz Tadeusz Łakomiec urodził się 6 czerwca 1941 roku w Leśnej. Pochodził z parafii św. Stanisława BM w Bodzentynie (diecezja kielecka).

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego 4 czerwca 1967 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: św. Małgorzaty DM w Kiernozi (1967-1968, DŁ), Wniebowzięcia NMP w Chotomowie (1968-1972), św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie (1972-1973, DŁ), św. Wincentego à Paulo w Otwocku (1973-1974), a następnie w trzech parafiach warszawskich: Matki Bożej Różańcowej na Bródnie (1974-1977), św. Stanisława BM na Woli (1977-1978) i św. Stefana Króla na Czerniakowie-Sielcach (1978-1982).

W czerwcu 1982 roku kardynał Józef Glemp powierzył mu organizację najpierw ośrodka a następnie parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie. Jako administrator (16.06.1982-01.03.1988) a następnie proboszcz (01.03.1988 – 30.10.2006) organizował podstawowe struktury i duszpasterstwo, wybudował świątynię i plebanię.

Dziełem, któremu w szczególny sposób Ksiądz Prałat oddał serce było Katolickie Radio Warszawa w Miedzeszynie – najstarsza katolicka stacja radiowa w Polsce. Ksiądz Tadeusz wspominał, że założył je na polecenie kardynała Glempa i biskupa Romaniuka. Stacja rozpoczęła nadawanie w 1989 roku, w bardzo skromnych warunkach plebanii przy ul. Szafirowej 58 – podstawowymi narzędziami tej pionierskiej pracy był samochód, by móc przemieszczać się między urzędami, załatwiając sprawy administracyjne przy pozyskiwaniu stosownych zgód i pozwoleń oraz telefon stacjonarny, umożliwiający kontakt na żywo ze słuchaczami.

Początkowo program stanowiły transmisje nabożeństw oraz pogadanki; stopniowo oferta się rozrastała. W 1991 roku Radio stało się rozgłośnią archidiecezjalną, nadającą jako Radio Warszawa. Pod kierownictwem ks. prał. Tadeusza Łakomca funkcjonowało do roku 1996 – potem dzieło podjęli następcy.

Po dwudziestu czterech latach służby kapłańskiej na rzecz wiernych w Międzylesiu ks. prał. Łakomiec został przeniesiony do parafii św. Wojciecha BM w Wiązownie (23.10.2006 –10.08.2016).

Biskup Kazimierz Romaniuk odznaczył go przywilejem rokiety i mantoletu 24 grudnia 1993 roku, zaś arcybiskup Henryk Hoser SAC powołał go w skład Kapituły Konkatedralnej.

W 2016 roku śp. ks. prał. Tadeusz Łakomiec zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Otwocku."

Źródło: https://diecezja.waw.pl/sp-ks-kan-tadeusz-lakomiec/


                                                                                        RADIO WARSZAWA                                         

                                                                                        Foto: domena publiczna

Cytat: "Ks. Tadeusz Łakomiec założył Radio Warszawa . 2 marca 1991 roku złożono do ówczesnego Prymasa Polski, Józefa Glempa pismo z prośbą o powołanie rozgłośni dla prawobrzeżnej części diecezji warszawskiej.
Został pierwszym dyrektorem Radia Warszawa, ktorą to funkcję sprawował od 25.03.1991 do 02.07.1996.

 

Mówił, że „Bez radia nie ma życia”. W jednym z wywiadów tłumaczył, że  zależy mu na pięknej polszczyźnie.

 

  – Ja jestem ziomkiem Stefana Żeromskiego i mi zależy, aby do dzisiejszego człowieka docierać pięknym językiem polskim. Gdy widzę i słyszę, jak jest niszczony ten język i nie dba się o piękną mowę polską, to zależy mi, aby była ona promowana – mówił.

 

Przed dwoma laty na naszej antenie w audycji „Kościół na fali” ks. Tadeusz opowiadał o pierwszych chwilach Radia Warszawa.

 

– Miedzeszyn to Warszawa, ale wtedy, 30 lat temu składał się z wioseczek, z małych chałupek rozrzuconych po lasach. Moim pragnieniem było, aby do domów w tym okręgu 5 km trafiło Słowo Boże – mówił  założyciel rozgłośni.

 

Jak opowiadał pierwsze audycje i interakcje ze słuchaczami były bardzo żywe.

 

– Ja rano zaczynałem , potem po północy kończyłem, żegnałem się z radiosłuchaczami. W tamtych czasach były już telefony, ludzie dzwonili to często się to zakończenie przeciągało. To wszystko było żywe, to były inne czasy. Minęło 30 lat, trzeba to sobie uświadomić – podkreślał."


Źródło: https://radiowarszawa.com.pl/nie-zyje-ks-tadeusz-lakomiec-zalozyciel-radia-warszawa/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=nie-zyje-ks-tadeusz-lakomiec-zalozyciel-radia-warszawa


Cytat: " Sto dolarów – tyle wystarczyło księdzu Tadeuszowi Łakomcowi z parafii Matki Bożej Dobrej Rady w warszawskim Miedzeszynie by rozpocząć radiową misję. Był rok 1989. Na falach ultrakrótkich słychać było wówczas jedynie trzy programy Polskiego Radia i dźwięk telewizji. Podziemne Radio „Solidarność” ostatnią audycję nadało 22 czerwca i nic nie zapowiadało, że w najbliższych miesiącach coś w eterze może się zmienić. A jednak… Kursowy kolega miedzeszyńskiego proboszcza, ksiądz Czesław Sadłowski, którego postać przybliżaliśmy w 29. odcinku „Radiowych adresów”, po zorganizowaniu parafialnego radia w Zbroszy Dużej do tego samego zaczął namawiać księdza Łakomca. „Kup sobie – powiada – nadajnik radiowy, wtedy będziesz mógł mówić nawet do tych, którzy do ciebie i do kościoła nie chcą lub nie mogą przychodzić” – wspomina ksiądz Tadeusz w rozmowie z Jerzym Figarskim opublikowanej w książce „Katolickie Radio Warszawa w Miedzeszynie 1991-1996”. I namówił skutecznie. Z zakupionych podzespołów inżynier Jerzy Sawicki – ten sam, który pomagał księdzu Sadłowskiemu – zmontował urządzenie o mocy 5 W. „Nadajnik został umieszczony w moim pokoju” – mówił dalej miedzeszyński proboszcz – „Na dachu plebanii zamontowaliśmy kilkunastometrową antenę”. A dokładnie, to antena zawisła na kilkunastometrowej konstrukcji złożonej z dwóch związanych sznurami masztów łodzi żaglowych. I tak w eter popłynęły ważniejsze niedzielne nabożeństwa…"


Źródłohttps://radiopolska.pl/radiowe-adresy/33-warszawa-szafirowa-58

Komentarze

  1. Wieczny odpoczynek daj mu racz Panie

    OdpowiedzUsuń
  2. Wielce zasłużony ksiądz. Niech Mu ziemia lekka będzie

    OdpowiedzUsuń
  3. Niewiarygodne ! Za 100 dolarów ksiądz otworzył Radio Warszawa

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobry Jezu, okaż Księdzu Tadeuszowi swoje miłosierdzie!

    OdpowiedzUsuń
  5. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i pamięci

    OdpowiedzUsuń
  6. Ksiądz z powołania, świetny kapłan, społecznik. Naprawdę wielce zasłużony ksiądz. Niech Mu ziemia lekka będzie. Dobry Jezu, okaż Księdzu Tadeuszowi swoje miłosierdzie!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WIARA NA TRUDNE CZASY DZIEŃ CXCV

WIARA NA TRUDNE CZASY DZIEŃ CCIV

WIARA NA TRUDNE CZASY DZIEŃ CXCVIII