WIARA NA TRUDNE CZASY DZIEŃ CCXCIV
Warszawa
21.10.2023
KOŚCIÓŁ I KULTURA
Foto: archiwum własneInstytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum zaprasza na cykl comiesięcznych Wykładów janopawłowych
Cytat:
"Sobór Watykański II miał kluczowe znaczenie dla relacji między Kościołem a kulturą. Czerpiąc z myśli papieży XIX i XX wieku, Sobór stworzył nową relację między Kościołem a kulturą. Relacja ta opierała się na przekonaniu, że Kościół będzie odtąd zawsze żył w pluralistycznym świecie. Zrozumienie kultur, w których żyje Kościół, jest niezbędne do głoszenia Ewangelii. Stąd wzięło się wezwanie Jana XXIII do odczytywania znaków czasu i wezwanie Pawła VI do dialogu ze światem. To właśnie Paweł VI podczas swojego pontyfikatu zastąpił tradycyjny termin "cywilizacja chrześcijańska" wyrażeniem "cywilizacja miłości" zapożyczonym od Benedykta XV. Zastąpienie to miało służyć poszukiwaniu uniwersalnego języka, zrozumiałego dla wszystkich bez względu na religię i kulturę, za pomocą którego Kościół, wierny Ewangelii, mógłby przekazywać prawdy kluczowe dla chrześcijaństwa. W swojej antropologii dopełnił tego dzieła Jan Paweł II, tworząc uniwersalny język skoncentrowany na dobru człowieka widzianym w świetle Ewangelii".
Źródło: https://www.ekai.pl/kosciol-i-kultura-dzis-rusza-nowa-edycja-cyklu-wykladow-janopawlowych-na-angelicum/
Pierwszy z wykładów otwartych z cyklu JP2_Lectures wygłosi o. prof. Jarosław Kupczak OP. Przedstawi on temat: „Kościół i kultura po Soborze Watykańskim II”.
Link do transmisji online:
Bardzo ciekawe zestawienie kościoła z kulturą
OdpowiedzUsuńDziękuję
UsuńPolska jest zbudowana na kulturze chrześcijańskiej
OdpowiedzUsuńRacja
UsuńEuropa też.
OdpowiedzUsuńRacja
UsuńBardzo interesujące wykłady
OdpowiedzUsuńZgadzam się
Usuń