WIARA NA TRUDNE CZASY DZIEŃ CCCXVI
Warszawa
13.11.2023
ZABOBONY I PRZESĄDY
Foto: archiwum własne
Wierzący w zabobony coraz bardziej pogrąża się w strachu, trwodze. Boi się „złych oczu” czy „złego oka”, które może spowodować szkody dosłownie wszędzie. Mieszkający na wsi nie mogą człowieka o takich „oczach” wprowadzać do obory, może bowiem sprowadzić chorobę bydła czy innych zwierząt. Nie może on pojawić się na podwórzu domostwa między ptactwem domowym – mógłby porazić kury złym spojrzeniem i niechybnie spowodować śmiertelną walkę między nimi. Nie można się chwalić kwiatami przed człowiekiem o „złym oku” czy w ogóle wprowadzać go do ogrodu, gdyż od jego spojrzenia kwiaty zwiędną.
Zmarły nie może „oczekiwać” na swój pogrzeb przez niedzielę, musi być koniecznie pochowany chociażby w sobotę wieczorem – inaczej ktoś inny w rodzinie szybko umrze. Wierzący w zabobony nie podniesie kwiatu, który wypadł z wieńca czy z wiązanki w czasie procesji w kondukcie pogrzebowym w drodze na cmentarz bądź już na cmentarzu. Gdyby się schylił po tenże kwiat, z pewnością ktoś z jego bliskich albo i on sam rychło by umarli. Podobnie niektórzy gdy widzą, że jodła lub świerk wyrastają ponad dach jednorodzinnego domu, niezwłocznie wspinają się niemal na szczyt drzewa, by ściąć jego stożek wzrostu. Gdyby tego nie zrobili, oznaczałoby to śmierć gospodarza.
Wierzący w zabobony stawia bądź zawiesza w korytarzu swojego domu portret Żyda, chociaż nic a nic nie wie o żydach i judaizmie. Chce po prostu być bogaty."
Czy osoba wierząca wierzy w zabobony? Odpowiedzi szukajmy w poniższym linku. Zapraszam do lektury.
Źródło:https://m.niedziela.pl/artykul/148701/nd/Zabobony---grzech-czy-glupota
Tak już jest, człowiek wierzący, katolik a jak czarny kot przebiegnie drogę to zatrzyma się i poczeka aż ktoś inny przejdzie.
OdpowiedzUsuńPrzesądy i zabobony są silnie zakorzenione w naszej tradycji.
UsuńJak ludziska głupie to co można poradzić?
OdpowiedzUsuńZabobony i przesądy tkwią w naszym społeczeństwie mocno zakorzenione
OdpowiedzUsuńOdchodzimy od prawdziwej wiary a zanurzamy się w komercji dnia codziennego
OdpowiedzUsuńSmutne ale niestety prawdziwe są Pani słowa.
UsuńA ja lubię Halloween i nie przeszkadza mi to w mojej wierze.
OdpowiedzUsuńNajważniejsze jest to aby być dobrym dla siebie i dla drugiego człowieka
Usuń