Warszawa
18.11.2023
MODLITWA
Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
W pierwszej chwili gdy myślimy modlitwa to przed oczami mamy kościół pełen wiernych, ale jest to bardzo stereotypowe i nie do końca prawdziwe. W czasie moich rozmów na temat wiary często moi rozmówcy opowiadali, że modlą się najczęściej po za kościołem. W drodze do pracy, szkoły. W czasie wolnym, na łonie natury, w parku w ogrodzie. Najmniej osób wspominało, że modli się przed posiłkiem. Ja chyba też znam bardzo mało osób, które tak się modlą. Bardzo ich za to cenię i podziwiam, że nawet w przestrzeni publicznej gdy jesteśmy w restauracji czy barze też nie zapominają o modlitwie.
Badania pokazują, że aż 79 % społeczeństwa modliło się w czasie ostatnich trzech miesięcy. Modlimy się w ciszy, najczęściej swoimi słowami i w sytuacjach kryzysowych.
Cytat:
"To nie czarodziejska różdżka
Zdaniem s. Anny często przypisujemy modlitwom i różnym formułom magiczną moc. „«Tak, Panie Jezu, kocham cię, ale wiesz, jestem chora, więc daj mi zdrowie, spraw, by moi bliscy się nawrócili. Przecież tyle się modlę». Tymczasem modlitwa nie jest czarodziejską różdżką: poprosiliśmy i już otrzymujemy. Nie wystarczy odmówić dwa razy «Ojcze nasz» i po sprawie. Modlitwa to wysiłek, który wymaga oddania, stałości” – podkreśla s. A. Czajkowska. Tymczasem wciąż szukamy czegoś nowego na zasadzie: może to zadziała. A to modlitwa do Najświętszej Rany Ramienia Jezusa św. Gertrudy, a to nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły, do tego jeszcze nowenna pompejańska. Wciąż sobie coś dokładamy. „I nagle okazuje się, że doba staje się za krótka, bo przecież w ciągu dnia jest wiele spraw, którymi trzeba się zająć. Rezultat jest taki, iż późnym wieczorem padamy na kolana i klepiemy na akord różańce, byle zaliczyć. A przecież liczy się jakość, a nie ilość” – zauważa s. Anna."
Źródło: https://opoka.org.pl/biblioteka/M/MO/modlitwa-z-moca-jak-sie-modlic-zeby-przynosilo-to-owoce
Foto: archiwum własne
Cytat:
" Czym w ogóle jest modlitwa?
Powstało wiele definicji modlitwy i każda ma w sobie coś z prawdy, ale chyba każda ma też swoje braki. Najczęściej mówi się, że to rozmowa z Bogiem. Natknąłem się niedawno na artykuł zatytułowany „Homo orans. Między mową i milczeniem”, który opisuje modlitwę jako wydarzenie, które odbywa się pomiędzy dwoma biegunami: mowy i milczenia. Nawet na czysto ludzkim poziomie potrafimy sobie chyba wyobrazić taką sytuację, gdzie mówi tylko jedna strona. Czysty monolog. Każdy kto doświadczył czegoś takiego, wie jakie to trudne doświadczenie. Wtedy tak naprawdę nie ma spotkania, nie nawiązuje się więź. Potrzebne jest wspólne pragnienie wyjścia poza własne „ja”. Bóg jest zawsze na to gotowy, zawsze otwarty i czekający na człowieka. Chociaż nasze słowa są ważne, mamy potrzebę wylania serca przed Panem, to jednak jeśli nie usłyszymy tego, co On chce nam powiedzieć tracimy bardzo wiele. Słowo Boga ma przecież moc stwórczą. Bóg chce tworzyć w nas rzeczy nowe, nowe przestrzenie miłości. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy odważymy się na chwilę zamilknąć. Mów Panie, bo sługa twój słucha (1 Sm 3, 10)."
Źródło: https://pch24.pl/jak-sie-modlic-czyli-najwazniejsze-cechy-dobrej-modlitwy/
Opis dla: Obraz artysty malarza Marcina Samlickiego "Modlitwa przed obiadem" z wystawy w Pałacu Sztuki w Krakowie.
Modlimy się przeważnie jak czegoś chcemy
OdpowiedzUsuńStaropolskie przysłowie „Jak trwoga, to do Boga”
UsuńPrawdziwa modlitwa zawsze pomaga.
OdpowiedzUsuńMa Pani rację
UsuńZawsze warto się modlić
OdpowiedzUsuńTeż tak uważam, że trzeba dziękować za dobro
UsuńW chwili zagrożenia każdy się modli, wierzący czy niewierzący
OdpowiedzUsuńStaropolskie przysłowie „Jak trwoga, to do Boga”
UsuńPiękna jest modlitwa gdy modlimy się za kogoś
OdpowiedzUsuńKażda modlitwa w dobrej intencji jest piękna
Usuń